Hokej VM

II. LIGA - VÝCHOD
  • AZ Havířov
  • BK Havlíčkův Brod
  • Draci Šumperk
  • HC Bobři Valašské Meziříčí
  • HC ISMM Kopřivnice
  • HC Slezan Opava
  • HHK Velké Meziříčí
  • HK Nový Jičín
  • Hokej Vyškov
  • SHKM Baník Hodonín
  • SKLH Žďár nad Sázavou
  • Technika Hockey Brno
  1. Úvodní stránka
  2. Klub
  3. Historie

Historie

Hokej se hrával na rybnících, na dlouho zakotvil na rybníku Plovárna - dnešní areál moravského rybářského svazu a naposled se dělil s házenkáři a volejbalisty o Rudolfův park. Sysifoská práce při údržbě ledu, kdy se v noci stříkalo a přes den led zase uplaval, směřovala desítiletí k výstavbě hokejového stánku s umělým ledem. Dlouholetá snaha hokejových funkcionářů, kteří shromažďovali finanční prostředky a přesvědčovali všechna místa, odkud mohla přijít podpora, vedla nakonec k vytčenému cíli. Zastupitelstvo města si vzalo postavení zimního stadionu za své a v roce 1995 byl slavnostně otevřen.

Lední hokej má ve Velkém Meziříčí více jak devadesátiletou tradici. Spolu s cyklistikou byl jako bandy hokej prvními sporty v regionu. Bandy hokej se hrával na fotbalovém hřišti,o jedenácti hráčích na každé straně a zahnutou holí hráči postrkovali ku soupeřově brance míček.O počátcích velkomeziříčského ledního hokeje, se zmiňuje "Malá encyklopedie ledního hokeje", která vyšla v roce 1986:“ První ukázkové utkání v bandy hokeji zorganizoval v Brně roku 1910 nadšený propagátor sportu mlynář Cyril Lacina (Moravská Slavia - SK Velké Meziříčí 2:6). Toto je(zatím) první doložitelná zpráva o SK Velké Meziříčí.

Nuže, vraťme se do doby našich dědečků a pradědečků a sledujme první léta hokeje.Nemalý podíl na popularizaci ledního hokeje v Čechách a na Moravě měl časopis "Sport a hry", vydávaný v Praze. Ten nám bude průvodcem téměř na každém kroku.V prosinci 1903 pod značkou "J.G.", za kterou se skrývá Josef Gruss, tehdy metodik, v pozdějších letech ústřední postava našeho sportovního a olympijského hnutí, vyšel v časopise zajímavý článek HOCKEY NA LEDĚ."Kdo by si byl řekl, že se hockeyi u nás povede tak dobře, když v r. 1901 náš redaktor v "Cyklistovi" uveřejnil pravidla a přimlouval se v "Cyklistovi" i "Večerním Listě Hlasu Národa" k pěstování této hry. Hned první rok ukázal životní schopnost hry, jež do té doby jest v stálém rozvoji.

Samozřejmě, že v brněnském i moravském sportu hraje v těchto letech prim "SK Moravská Slavia". Zprávy z tohoto klubu tvoří pak převážnou část sportovní rubriky "Lidových novin".

Z výroční zprávy klubu se v únoru 1906 můžeme m.j. dočíst: "Klub měl nejlepší vůli již roku loňského zříditi kluziště a tennisy a vyjednávat o místo… konečně dostalo se mu přičiněním poslanců … krásného místa v sadech lužáneckých. Městská rada však odmítla dodávat na kluziště vodu a tím celou akci zmrazila. (Podobnosti v některých dalších letech i v současnosti nejsou asi náhodné…)

V českém hokeji dochází však k historickým událostem. Od 15. 11. 1908 jsou Čechy, jako druhá zakládající země členem Mezinárodní hokejové federace. Dne 15. 12. 1908 je založen Český svaz hockeyový. Ano, data jsou uvedena správně. Zásluhou pana Emila Procházky z Prahy, jednoho z hlavních zakladatelů ČSH je tento svaz přijat do mezinárodního sdružení dříve,než byl vlastně ustaven!V lednu 1909 odjíždí naši hokejisté poprvé do ciziny na mezinárodní hokejový turnaj do francouzského Chamomix. Legendární "hokejoví mušketýři" tam sice nevyhráli, ale zahájili tradici naší úspěšné reprezentace a co hlavní - poznávají "kanadu", nebo jak se tehdy říkalo "hockey s deskou". Náš dnešní průvodce, časopis "Sport a hry" patří pochopitelně k jeho nadšeným propagátorům."Míčem či deskou?" - začíná úvaha, kterou napsal hráč a střelec naší první reprezentační branky Jan Palouš a pokračuje:"Nyní, když jsme seznali v Chamomix kanadský hockey, nastala bandy hockeyi existenční otázka. Žít či nežít? Já vidím v budoucnosti vítězství kanady … Základní výhodou kanadského hockeye je deska. Deskou možno dokonale přesně přihrávati, je možno lépe stopnouti, což odpovídá výborně povaze každé sportovní hry. Trvalá, však snad jediná nevýhoda jest, že deska má ostré hrany. Jelikož jest z tvrdé pryže (jinak by skákala jako míč) jest udeření touto deskou na těle nepoměrně bolestivější a nebezpečnější než míčem…"Tak vida, jaké byly v počátcích kanadského hokeje připomínky k objektu hokejové kry, jímž se střelbou holí dociluje branky! Puk (z angl. puck), kotouč, dříve také touš ( v Rusku šajba) je dnes z vulkanizovaného kaučuku s průměrem 7,62 cm, výškou 2,54 cm a hmotností 156 g.
Celá řada dalších poznatků a poznámek by dnes rozesmála i hokejové benjamínky.

Konkrétní zprávy o hokejových zápasech na Moravě nacházíme v našem "sledovaném" tisku od února 1911.Už jsme si zvykli na pro nás archaický sloh a pravopis dobových autentických zpráv. Proto nebude nezajímavý snad první sportovní referát z utkání brněnských hokejistů. A je to SK Achilles Brno, hrát se bude "bandy" hokej.
"V neděli 12.2.1911 sehraje hockeyové mužstvo S.K. Achilles v Brně zápas se S.K. Velké Meziříčí tamtéž. Ježto oba kluby vyznamenávají se stejně silnými mužstvy, lze očekávat zajímavý a tuhý zápas."

Tolik informační text pro čtenáře a příznivce, ale současně slovo do pranice. Proč?

Velké Meziříčí je uznávanou kolébkou bandy hokeje na Moravě, kterému zůstalo věrné i po celá příští léta. Proslavilo se i starty v Praze i zápasy se "zahraničními" - vídeňskými soupeři.
A slibovaný referát?
"Hockeyový zápas S.K. Velké Meziříčí vers. S.K. Achilles Brno sehrán byl dne 12. února 1911 ve Velkém Meziříčí s výsledkem 13:2 (7:2).
Byl to třetí zápas na Moravě dosud sehraný (mimo několik přátelských matchů).
Výborně sehrané a kombinující mužstvo Velké Meziříčí hrálo v následujícím sestavení: útok Čermák - Tichý - Hájek, záložník Richtr, obrana Vrána, Bílek (capt.), v bráně B. Kittnar. U Achilla: útok Blažek - Melichar (capt.) - Brož, záložník Vlasta (pseud.), obrana Čech, Starý, brankář Koch. Hra po celou dobu vedena v ostrém tempu, přenášejíc se na obě strany pole. Hned na počátku hry zmocňuje se Achilles míče a v necelé minutě střílí Melichar první branku. Tento úspěch hostí zdá se mít jakýsi vliv na hru, která počíná být živější. Po malé chvíli odchází Starý, kterému odtržena brusle, a několikaminutová jeho nepřítomnost dostačuje, aby domácí získali tři branky. Ke konci prvé půle Melicharem vstřelená branka zůstává posledním úspěchem hostí. Několik prudce vstřelených branek schytává výborný brankář Meziříčí. Na konci byla dosti dlouho obléhána branka domácích, však bez valného úspěchu; o což postaral se již vytrvalý obránce Jílek. V útoku nejlepší u Meziříčí Čermák. Obě půle byly po 30 minutách. Achilles přiučil se jistě mnohému v tomto zápase, což mu jistě při odvetném matchi, který má být sehrán v Brně dne 19.2. bude k užitku. Zápasu přítomno bylo několik osob. Soudcem byl p. Horáček." Tento referát otiskly brněnské Lidové noviny 17.2.1911.
Další, druhé utkání sehrálo Velké Meziříčí s Třebíčí s výsledkem 9:1 (to hrála Třebíč poprvé hokej) a pak 16:1.
Odveta se v Brně asi nehrála; časopis "Sport a hry" příští rok (14.2.1912, č.7) připomíná ve svém přehledu "Hockey na Moravě" tyto výsledky meziříčských a pokračuje: "s brněnským Achillem vyhráli 13:2, letos pak 12:3 a na to revanch v Brně za nepříznivých okolností 4:4."
Toliko prameny historické,vrátíme se do časů slávy velkomeziříčského SK a seznalé podrobnosti budeme i nadále shromažďovat a publikovat.

Zvláště bude nutno zdokumentovat přechod našich předchůdců na hokej kanadský…

Tabulka II. liga - Východ

P Tým Z S B
1.AZ Havířov44270:99116
2.Hokej Vyškov44224:15292
3.SHKM Baník Hodonín44153:13474
4.HC Slezan Opava44143:13472
5.BK Havlíčkův Brod44151:14165
6.HK Nový Jičín44147:16559
7.HC ISMM Kopřivnice44161:17358
8.SKLH Žďár nad Sázavou44149:18758
9.Draci Šumperk44139:16057
10.Technika Hockey Brno44118:17249
11.HC Bobři Valašské Meziříčí44128:17049
12.HHK Velké Meziříčí44121:21743
Zimní stadion Velké Meziříčí
Vrchovecká 37,
594 01 Velké Meziříčí
566 523 939
Nahoru